Gojenie się świeżego tatuażu oraz jego pielęgnacja to niezwykle ważny proces, ponieważ wpływa on na dalszy jego wygląd. Tatuaż jest jednak swego rodzaju raną, ponieważ pistolet do tatuażu używa szybko poruszającej się igły do wstrzykiwania atramentu głęboko w skórę, dlatego tak istotna jest prawidłowa jego pielęgnacja.
Pielęgnacja tatuażu rozpoczyna się już w samym studiu. Artysta wykonujący nasze dzieło nakłada na tatuaż cienką warstwę kremu nawilżającego, a następnie zabezpiecza opatrunkiem: folią, bandażem lub jałową gazą, aby nie dostały się do niego bakterie znajdujące się w powietrzu. Opatrunku nie należy zdejmować przez co najmniej 3 godziny po wykonanym zabiegu; długość czasu zależy od lokalizacji i wielkości tatuażu, dlatego szczegółowych informacji powinien udzielić tatuator. Pierwszy etap gojenia się tatuażu to około pierwszych 5 dni, kiedy tatuaż jest świeżą raną, a zatem należy chronić go, aby nie wdało się zakażenie. W tym czasie z rany może wypływać krew, osocze i fragmenty tuszu. Bardzo istotne jest, żeby nie zdrapywać powstałych wtedy strupów. W tym etapie należy myć tatuaż co kilka godzin, używając letniej wody oraz łagodnego mydła, a następnie delikatnie osuszyć, przykładając ręcznik papierowy. Należy pamiętać też o nakładaniu specjalnych kremów do tatuażu w celu natłuszczenia skóry. Drugi etap gojenia trwa co najmniej tydzień i w tym czasie rana zaczyna się goić, a skóra regenerować. Może się wtedy wydawać, że wzór nieco wyblakł, ponieważ na tatuażu zaczyna się pojawiać nowy naskórek. W tym etapie gojenia najważniejsze jest regularne natłuszczanie i nawilżanie tatuażu, co powinno ograniczyć jego swędzenie i pomóc w szybszej regeneracji skóry. Ostatnim etapem jest dalsza części regeneracji, która trwa zwykle tydzień lub nieco dłużej przy większych tatuażach. Skóra może wtedy wydawać się sucha i łuszczyć się, dlatego także w tym etapie niezwykle ważna jest pielęgnacja tatuażu specjalnym kremem.
Przy świeżym tatuażu należy unikać zanurzania go w wodzie, chodzenia do sauny, wzmożonego wysiłku fizycznego oraz picia alkoholu. Bardzo ważna jest także ochrona tatuażu przed promieniami słonecznymi, ponieważ pod ich wpływem tatuaż może zblaknąć lub się rozlać. Po zagojeniu się rany pielęgnacja tatuażu jest równie istotna jak w początkowym okresie gojenia, dlatego należy codziennie pamiętać o jego nawilżaniu, a także o unikaniu nadmiernej ekspozycji na słońce – do opalania się najlepiej stosować kremy z wysokim filtrem.
W razie pojawienia się reakcji alergicznej lub jeśli proces gojenia przebiega w sposób niepojący, należy zwrócić się po pomoc lekarską.
Przeczytaj więcej na aptekapodsloncem.pl